Menu
1200 Anson Gate, Oakville, ON L6H 3Z9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
3 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,395,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 23.0 x 90.35 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $5,591 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Dundas And Prince Michael Dr |
Description
Brand New 4 Bedroom Townhome Available W/ Primary Room Ensuite! Come Home Through The Dbl Doors Into A Bright And Airy Space W/ Tons Of Natural Light! Spacious Backyard ComplimentedW/ A Pond. Gorgeous Updated Kitchen With B/I S/S Appliances, Quartz Counter Tops & Open Concept Design. Main Floor Boasts Hardwood Floors, And W/O To The Backyard. An Entertainers Dream! Bbq Hook Up Available In The Backyard.
Extras
Brand New Ss Stove, Fridge, Dishwasher, Washer/Dryer, Upgraded Kitchen With Granite Island, Porcelain & Hardwood Floors, Smart Thermostat, Smart Lock, Gas Fireplace, Inside Access To GarageDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 2.9 X 3.4 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.2 X 3.7 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.5 X 4 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 3.8 X 4.6 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.2 X 4.8 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.6 X 3 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W8082944
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type