Menu
1387 Aymond Crescent, Oakville, ON L6H 7W9



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
4 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,799,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 38.32 x 90.0 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $7,345 |
| Basement | FullUnfinished |
| Dir/Cross St | Dundas St and William Cutmore |
Description
Stunning Mattamy-built corner-lot detached home in prestigious Upper Joshua Creek, perfectly positioned across from a park in a quiet, family-friendly neighborhood. Lots of money spent on premium upgrades throughout this exceptional, fully upgraded featuring 10-ft ceilings on the main floor, 9-ft ceilings on the second floor, hardwood floors throughout, elegant oak staircase, oversized windows, and a bright open-concept layout filled with natural sunlight. Freshly painted in natural décor tones using premium Benjamin Moore paint throughout. The designer kitchen has extended custom cabinetry, quartz countertops, large centre island, gas stove, built-in microwave, and professional-grade appliances, perfect for entertaining and everyday family living. Smart home features include keyless entry, smart thermostat, tankless hot water tank, and central air conditioning. The upper level offers 4 bright and spacious bedrooms, 4 baths, upper-floor laundry, and 2 bedrooms with ensuite baths, including a luxurious main primary bedroom retreat with walk-in closet, and spa-inspired 5-piece ensuite. Double car garage with inside access, and located minutes to top-rated schools, parks, scenic trails, hospital, shopping, transit, and major highways. Pictures are virtually staged. A rare opportunity to own a beautifully upgraded family home in one of Oakville's most sought-after communities!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Laundry (Second) | 1.78 X 1.11 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.17 X 3.01 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.02 X 3.46 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.31 X 3.17 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.37 X 4.05 m |
|
| Kitchen (Main) | 5.88 X 4.1 m |
|
| Family Room (Main) | 4.28 X 3.69 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.09 X 3.05 m |
|
| Living Room (Main) | 3.65 X 2.9 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W13212146
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type