Menu
1292 Aymond Crescent, Oakville, ON L6H 7W8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
3 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$1,650,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 34.18 x 90.08 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $6,000 |
| Basement | Full |
| Dir/Cross St | Dundas & Ninth Line |
Description
Brand New Luxury spacious 4 bedrooms Detached Home In an amazing location Featuring 9-foot ceilings on the Main Floor, 9-foot Ceilings on the Second Floor, and in the Basement! Enjoy Upgraded Hardwood Flooring, Smooth Ceilings, and a large Kitchen with Quartz Countertops and a Central Island. Cozy Up to the Gas Fireplace, Find a Study Nook, and Relish the Frameless Master Shower Stall and Freestanding Bathtub. Convenience Second-Floor Laundry, Complete with Extra Walk-In Storage and Cabinets. direct access to the garage from the house. All Bathrooms Have Been Enhanced with Quartz Countertops. The Spacious Rooms Offer Incredible Closet Space!
Extras
Central Air Conditioning and Furnace.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Breakfast (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Den (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE INC.MLS®#: W7025768
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type