Menu
3094 Blackfriar Common na, Oakville, ON L6H 0R3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
3 bath
2parking
sqft *
Suspended
List Price:
$1,288,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 24.57 x 87.11 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $5,414 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Dundas/Trafalgar |
Description
Gorgeous Open Concept 4 Bedroom Townhome. Quick Drive To 403 &407, Sheridan College, White Oak Hs, The Go, Parks, Lake, Golf Club, Oakville's Shopping District, Department Stores, Supermarkets, Gym And Restaurants & Transportation. Hardwood On Main Level & Stairs, Open Concept Living & Dining Rm W/ A Gas Fireplace, Chef's Kitchen With Large Island, Eat In Area & Walk Out To The Yard, Master Bedroom Ensuite & W/I Closet.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 4 X 3.49 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.07 X 4.63 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.01 X 5.7 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.06 X 5.35 m |
|
| Den (Main) | 2.43 X 2.2 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.62 X 2.95 m |
|
| Living Room (Main) | 4.02 X 4.41 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.07 X 2.5 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.07 X 3.44 m |
|
Broker: SAM MCDADI REAL ESTATE INC.MLS®#: W7272374
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type