Menu
3140 Blackfriar Common na, Oakville, ON L6H 0P8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
4 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,800
Leased Price:
$3,800
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | Brick"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | "Finished with Walk-Out" |
| Dir/Cross St | Trafalgar & Dundas |
Description
Gorgeous Open Concept Executive Townhome In A DesirableJoshua Meadows. Premium Unit With Finished Walkout Basement, Backing Onto A Greenbelt/ Ravine. Open Concept With Many Upgrades Offers, Kitchen has Granite Counters and Large Island. hardwood floors, Spacious Bedrooms and 4 Bathrooms Along With Finished Basement And Walk-Out To The Backyard. Minutes To All Amenities - Shopping, Dinning & Entertainment. Minutes To Major Hwy's, Go-Station & Down-Town Oakville.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Dining Room (Main) | 3.25 X 2.69 m | |
| null (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Recreation (Basement) | 5.84 X 3.35 m | |
| Laundry (Second) | 1.52 X 1.52 m | |
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 3.66 X 2.87 m | |
| Bedroom 3 (Second) | 3.66 X 2.74 m | |
| Bedroom 2 (Second) | 1.35 X 1.83 m | |
| Bathroom (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Family Room (Ground) | 5.84 X 3.35 m | |
| Kitchen (Ground) | 3.12 X 2.74 m |
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W7057026
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type