Menu
3090 Blackfriar Commons Street, Oakville, ON L6H 0R3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
4 bath
3parking
sqft *
Expired
List Price:
$4,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 3 |
| Lot Size | 30.2 x 88.33 |
| Exterior | Brick"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | Wheat Boom & Blackfriar |
Description
An Executive End Unit Townhouse With Lots Of Windows! In The Heart Of New Oakville's Growing Area. This Stunning 3 Bedroom, 4 Bathroom Furnished Townhome Feels Like A Semi-Detached Has Quality Upgrades. Stainless Steel Appliances, Newly Fenced Backyard For Privacy. Primary Bedroom With 4 Pc Ensuite And Walk In Closet. Close To Schools, Shopping Areas, Trails, Parks, Restaurants And Other Community Areas. Community Areas. Unit comes beautifully furnished - everything in the home is included.
Extras
Includes Fridge, Stove, Exhaust Hood, Washer And Dryer. Electric Window Blinds. Tenant Pays Hydro, Water, Gas And Hot Water Tank Rental. Rental Application, Reference, Equifax Report, Employment Letter,3 Recent PaystubsDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Basement) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 3 (Second) | 3.44 X 3.08 m | |
| Bedroom 2 (Second) | 3.66 X 3.05 m | |
| Primary Bedroom (Second) | 3.87 X 5.24 m |
|
| Den (Main) | 2.92 X 2.45 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.35 X 4.15 m |
|
| Living Room (Main) | 3.66 X 4.4 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.35 X 3.66 m |
|
Broker: CENTURY 21 KING`S QUAY REAL ESTATE INC.MLS®#: W7221578
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type