Menu
3046 Blacktusk Common, Oakville, ON L6H 7E3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
3 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$919,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Lot Size | 19.69 x 45.93 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $3,627 |
| Basement | Half"Partial Basement" |
| Dir/Cross St | Dundas / Trafalgar |
Description
This gorgeous, well-maintained & freshly painted townhouse in highly desirable Rural Oakville is a few years old and boasts a functional layout with modern finishes. The 2nd floor features 9'ft ceilings and extra-large windows, providing ample natural light. The 8'ft glass door leads to a balcony, and pot lights are found in the hallways, kitchen, living and dining areas. The kitchen is equipped with granite counters, a center island, a backsplash & stainless steel appliances. Oak stairs add a touch of elegance, and custom zebra blinds offer both style and functionality. The primary bedroom includes a 4pce ensuite with a separate tub/shower as well as a walk-in closet, making it an ideal home for a small family or investors. Basement for extra storage. Long deep drive to accomodate 2 small size cars.
Extras
The main and upper floors of this property feature terrace walk-outs, offering beautiful outdoor spaces. Recently painted from top to bottom with new modern zebra blinds, a plethora of pot lights and stunning chandeliers.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Third) | 3.29 X 3.05 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 458 X 0.05 m |
|
| Dining Room (Second) | 6.84 X 5.8 m |
|
| Living Room (Second) | 6.41 X 5.8 m |
|
| Kitchen (Second) | 3.57 X 3.05 m |
|
| Foyer (Ground) | 4.57 X 2.74 m |
|
Broker: IPRO REALTY LTD.MLS®#: W8191902
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type