Menu
1075 Burnhamthorpe Road, Oakville, ON L6M 4K9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
1 bath
10parking
sqft *
Expired
List Price:
$3,399,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 10 |
| Lot Size | 150.0 x 290.0 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $7,000 |
| Basement | Finished"Separate Entrance" |
| Dir/Cross St | Burnhamthorpe/Fourth Line |
Description
An opportunity awaits for investors, builders, and developers! This approx. 1-acre lot with a private country setting is zoned for future residential development, allowing the construction of townhouses or detached homes. An application to build 19 freehold units has already been submitted to the City of Oakville. This rare find is minutes away from the future 407 GO Station Neyagawa Transitway Hub, making it an ideal location for future investment.
The property boasts a detached workshop/garage with a separate entrance, providing ample parking and additional storage space. The existing zoning allows for the property to be used as an ideal family home or optional business.
Located near the city, hospital, highways, and more, this property offers endless possibilities for those seeking a prime investment opportunity. Don't miss out on the chance to make it your own!
Extras
Opportunity to build 19 freehold homes. An application has already been received by the cityDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1016 - SH Sixteen Hollow |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Oil |
| Sewers | Septic |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Basement) | 7.86 X 3.95 m | |
| Game Room (Basement) | 3.88 X 7.44 m | |
| Laundry (Ground) | 2.25 X 1.81 m | |
| Bedroom 3 (Ground) | 3.61 X 3.01 m |
|
| Bedroom 2 (Ground) | 4.06 X 2.74 m |
|
| Primary Bedroom (Ground) | 4.06 X 4.06 m |
|
| Foyer (Ground) | 2.07 X 1.36 m |
|
| Dining Room (Ground) | 4.61 X 4.05 m |
|
| Living Room (Ground) | 4.61 X 4.25 m |
|
| Kitchen (Ground) | 5.14 X 3.66 m |
|
Broker: ZOWN REALTY INC.MLS®#: W6627698
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type