Menu
#107 - 299 Carding Mill Trail, Oakville, ON L6M 0Z5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,399
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 1 |
| Exterior | Concrete"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas & Preserve |
Description
Experience the epitome of contemporary living in this immaculate 1 bedroom condo, never lived in before, nestled within Oakville's esteemed multi-million homes community. Comprising of 553sf of tastefully crafted interiors, this unit offers a lifestyle of opulence. Revel in the convenience of in-unit laundry facilities, lofty 10'ft ceilings, and the sleek allure of 8mm laminate flooring throughout. The Kitchen is adorned with high-end appliances, featuring a self-cleaning range and an Energy Star-certified refrigerator and dishwasher all elegantly finished in stainless steel. Embrace the captivating vistas to the northeast, and savor the additional peace of mind provided by an emergency voice communication system, smoke detectors, and a comprehensive sprinkler protection system. Prepare to relish an elevated standard of living like never before. SHORT-TERM / LONG-TERM, FURNISHED / UNFURNISHED TO BE NEGOTIATED.
Extras
Adjacent to the tranquil allure of towering trees and picturesque ponds. SHORT TERM / LONG TERM / FURNISHED / UNFURNISHEDDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | Rural Oakville |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.02 X 2.96 m |
|
| Dining Room (Flat) | 3.29 X 4.69 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.29 X 4.69 m |
|
| Kitchen (Flat) | 2.16 X 3.35 m |
|
Broker: IPRO REALTY LTD.MLS®#: W7234322
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type