Menu
## 114 - 3265 Carding Mill Trail, Oakville, ON L6M 0W6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,375
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 1 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St W / Neyagawa Blvd |
Description
This brand new 1-bedroom condo unit in Oakville is a hidden gem that you don’t want to miss! The unit features a walk-out balcony with unobstructed views, perfect for enjoying the scenic pond and nearby walking trails. The building is a prime boutique low-rise with 5 stories and fantastic amenities, including a 24-hour concierge, exercise room, rooftop patio, and party room.The suite itself boasts luxurious upgrades such as laminate floors, smooth ceilings, GE stainless steel appliances, quartz counters, and a breakfast bar/Centre island. The stunning 10-foot ceilings add to the spacious feel of the unit. Located in the heart of Oakville, this condo is just steps away from parks and walking trails. It’s also close to many prime attractions such as top-rated schools, shopping, and dining fused with the culture of Oakville.
Extras
Families will appreciate the proximity to great schools, while the Sixteen Mile Sports Complex offers countless recreational activities.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | None |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Electric |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: HOMELIFE/MIRACLE REALTY LTDMLS®#: W7245124
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type