Menu
#212 - 3265 carding Mill Trail, Oakville, ON L6M 5P7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,690
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | "Aluminum Siding"Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/Neyagawa |
Description
Never Lived In** Brand new Exceptional 1Bedroom+ Den Condo in the Enchanting Town of Oakville Featuring 745 qFt with 50 Sqft of Additional Balcony comes with an underground parking and a locker in the highly desired area of Oakville ** Fully upgraded ** A Very Bright And Functional Open Concept Layout Creates an Airy and Inviting Ambiance.*Open Concept Liv/Din With W/O To Balcony* Laminate Flooring all over **The White Bespoke Kitchen Ft Quartz countertops** Samsung Stainless Steel Appliances, Over The Range Microwave And Quartz Backsplash *This Contemporary Residence Boasts an Array of Coveted Features,*Building Amenities Include 24Hr Concierge, Private Dining Room With Chef's Kitchen, Event Space, Herbal Garden, Social Lounge, Fitness Studio, Outdoor Yoga Lawn, Automated Parcel Delivery And A Big Rooftop Terrace.* Convenient Location ** Close to all amenities ** Excellent school zone **
Extras
Close Proximity To All Amenities, Shopping, Schools, Parks, Restaurants And Hospital *close to highways and Dundas streetDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.81 X 2.87 m |
|
| Den (Main) | 1.92 X 2.38 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.35 X 2.38 m |
|
| Dining Room (Main) | 5.18 X 3.42 m |
|
| Living Room (Main) | 5.18 X 3.42 m |
|
Broker: SHAHID KHAWAJA REAL ESTATE INC.MLS®#: W7300470
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type