Menu
#421 - 3265 Carding Mill Trail, Oakville, ON L6M 5P7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$3,300
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 04 |
| Exterior | BrickConcrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Carding Mill Tr & Park Blvd |
Description
Nestled amidst million-dollar homes and bordered by a serene pond & nearby walking trails, stands a boutique condo building. Within the newly constructed Mattamy Views on the Preserve, discover a BRAND NEW, luxuriously spacious 2 BED, 2 BATH Conner Unit. This unit boasts contemporary upgrades, including modern finishes, a breakfast bar, quartz countertops, S/S appliances, Hardwood Flooring throughout,Super Shower Upgrade, and EV Parking.
Extras
Digital Keyless Entry, Security Concierge, Rooftop Terrace, Social Lounge, Fitness Studio, and Automated Parcel Delivery!Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Other |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Ground Source |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 3.35 X 2.92 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.38 X 3.63 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.63 X 2.5 m |
|
| Dining Room (Main) | 5.3 X 3.56 m |
|
| Living Room (Main) | 5.3 X 3.56 m |
|
Broker: CENTURY 21 LEADING EDGE REALTY INC.MLS®#: W7304536
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type