Menu
#405 - 3265 Carding Mill Trail, Oakville, ON L6M 0W6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,500
Leased Price:
$2,400
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 4 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | North Park Blvd/Neyagawa |
Description
Welcome to Views on the Preserve in Oakville!
Step into serenity with our exquisite 1 Bedroom + 1 Den, 1 Bathroom open concept unit boasting stunning upgrades and a nature-facing view that will leave you breathless. Located in the heart of Oakville, this contemporary unit is designed to elevate your lifestyle. Enjoy Breathtaking Views From Your Private Balcony Overlooking The beautiful Landscapes Of The Preserve And Charles Fay Pond. Residents Have Access To fantastic Amenities, Including A Fitness Center, Rooftop Terrace, And Communal Spaces, While Being Conveniently Located Near Oakville Trafalgar Memorial Hospital, Upscale Shopping, Dining, And Entertainment Options. Don't Miss out on this fantastic unit! Lease includes Rogers high-speed internet and parking!
Extras
Granite Countertops, Full Size Appliances, Geothermal Heating & Cooling, Smart Home System. Close to HWYs 401/403/407, Oakville Trafalgar Memorial Hospital, And All Major Shopping Centers. Internet Included in Price.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 2.19 X 1.54 m | |
| Primary Bedroom (Main) | 2.98 X 2.77 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.29 X 3.17 m |
|
| Living Room (Main) | 3.29 X 3.17 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.38 X 2.2 m |
|
Broker: REXIG REALTY INVESTMENT GROUP LTD.MLS®#: W7323040
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type