Menu
#512 - 3265 Carding Mill Trail, Oakville, ON L6M 5P7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,500
Leased Price:
$2,450
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 5 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St & Preserve Drive |
Description
***10 ft ceilings*** Brand new, never lived in, gorgeous 1 Bed + Den condo in a prestigious Oakville neighbourhood. Very bright. Open concept floor plan. A combined Living/Dining space with walk-out to balcony. A gorgeous modern kitchen with extended upper cabinets, quartz countertops, backsplash, built-in microwave and stainless steel appliances. Well-sized bedroom with a walk-in closet and a den perfect for a home office. Laminate floors throughout. Top-notch building amenities such as 24-hour concierge, event space, herbal garden, private dining room with chef's kitchen, fitness studio, social lounge, outdoor yoga lawn, automated parcel delivery and a huge rooftop terrace. Comes with one under ground parking spot and a storage locker. Convenient location near all local amenities such as Oakville Trafalgar Memorial Hospital, upscale shopping boutiques, restaurants, schools and entertainment. Close proximity to Highway 403.
Extras
Stainless Steel Fridge, Stove, Dishwasher, Microwave, Washer and Dryer. One underground parking spot. One storage locker.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Flat) | 2.84 X 3.78 m |
|
| Den (Flat) | 2.33 X 1.9 m |
|
| Kitchen (Flat) | 2.33 X 3.35 m |
|
| Dining Room (Flat) | 3.4 X 5.18 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.4 X 5.18 m |
|
Broker: RE/MAX ABOUTOWNE REALTY CORP.MLS®#: W7324698
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type