Menu
#107 - 3265 Carding Mill Trail, Oakville, ON L6M 5P7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,150
Leased Price:
$2,150
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 1 |
| Exterior | Concrete"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas Street & Preserve Drive |
Description
Experience the epitome of contemporary living in this immaculate 1-bedroom condo, never lived in
before, nestled within Oakville's esteemed multi-million homes community. Comprising 553 sq. ft. of
tastefully crafted interiors, this unit offers a lifestyle of opulence. Revel in the convenience of
in-unit laundry facilities, lofty 10-foot ceilings, and the sleek allure of 8 mm Vynle flooring
throughout. The kitchen is adorned with high-end appliances, featuring a self-cleaning range and an
Energy Star-certified refrigerator and dishwasher, all elegantly finished in stainless steel.
Embrace the captivating vistas to the northeast, and savor the additional peace of mind provided by
an emergency voice communication system, smoke detectors, and a comprehensive sprinkler protection
system. Prepare to relish an elevated standard of living like never before! POSSIBLE SHORT-TERM RENT
Extras
Adjacent to the tranquil allure of towering trees and picturesque ponds.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Heat Pump |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Other |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Flat) | 3.02 X 2.96 m |
|
| Dining Room (Flat) | 3.29 X 4.69 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.29 X 4.69 m |
|
| Kitchen (Flat) | 2.16 X 3.35 m |
|
Broker: IPRO REALTY LTD.MLS®#: W7329490
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type