Menu
#510 - 3265 Carding Mill Trail, Oakville, ON L6M 0W6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,300
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 5 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Carding Mill Tr/N Park Blvd. |
Description
Prestigious Neighborhood Surrounded by Millions of Dollars Homes!! Brand New 10’ Ceilings Penthouse, 1 + 1 Bedroom + Balcony with Sunny South & West Facing, Convenient Same Floor (5th floor) Rooftop Terrace with BBQ Area And Party Room. This Modern & Stylish Boutique Condo 5-Storey Low Rise Condo, Features Colorful Architectural Exteriors, Exclusive Building Amenities, Desirable Lifestyle Amenities. Backing on A Scenic Pond & Nearby Walking Trail. The Master Plan Neighborhood, One of Oakville's Most Sought-After Communities with Everything You Need Right Outside Your Door, Minutes from Oakville's Bustling and Popular Uptown Core, Commuting Options, Educational Institutions, And Plenty of Natural Green Space, Close to Many Prime Attractions - Top-Rated Schools, Shopping, And Dining Are Fused with The Culture of Oakville and The Comfort of Modern Living.
Extras
Geothermal Heating & Cooling Technology, Digital Keyless Entry, Security Concierge, Rooftop Terrace & BBQ Area, Herbal Garden, Social Lounge, Fitness, Outdoor Yoga Lawn, EV Parking, Automated Parcel Delivery. SPC Flooring, Centre IslandDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Heat Pump |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Flat) | 2.99 X 2.95 m |
|
| Dining Room (Flat) | 3.25 X 3.15 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.25 X 3.15 m |
|
| Den (Flat) | 2.18 X 1.52 m |
|
| Kitchen (Flat) | 2.18 X 3.38 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W7341686
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type