Menu
#113 - 3265 Carding Mill Trail, Oakville, ON L6M 0W6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,050
Leased Price:
$3,050
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Level | 1 |
| Exterior | "Stucco (Plaster)"Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | North Park Blvd/Neyagawa |
Description
Welcome home! Be the first to live in this stunning 2-bed, 2-bath, condo at Views on the Preserve. This community has been masterfully planned & built by Mattamy Homes. Your new home boasts $40,000 worth of upgrades throughout: super shower, upgraded appliances, granite countertops in kitchen - including waterfall island and backsplash - & bathrooms, cabinet upgrades, hardwood floor upgrades, faucet upgrades, sliding glass door to the backyard, 10' ceilings, pot lights, & more. Geothermal heating & cooling technology, Mattamy smart home package with digital keyless entry, & remote thermostat control. Amenities include security concierge, rooftop terrace with BBQ and herbal garden, social lounge, fitness studio, and outdoor yoga lawn. This brand new condo is a commuter's dream. Close to Trafalgar and Dundas, and within minutes of the QEW and the 407, this is the one you have been waiting for. This unit comes with 2 parking spaces and a locker for extra storage.
Extras
This condo is perfect for couples, a small family, or someone who works from home and could benefit from the second bedroom being used as a home office space.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 3.45 X 2.87 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 4.09 X 3.66 m |
|
| Living Room (Main) | 3.84 X 3.33 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.05 X 2.41 m |
|
Broker: KELLER WILLIAMS SIGNATURE REALTYMLS®#: W7347986
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type