Menu
#206 - 3265 Carding Mill Trail, Oakville, ON L6M 1S1



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$3,600
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | 16 Mile Creek/ North Park |
Description
Brand New Upgraded Luxury Condo, Fully Furnished Turn Key! Tech Friendly Building w/ EV Ready Car Charger!* Never lived in spacious, 2-Bedroom + 2 Bath condo unit in low rise 5 storey boutique setting. Over looking pond. Over 20K in Upgrades! Open concept, Laminate floors, Modern Kitchen with quartz counters &
breakfast bar, new appliances; fridge, stove, b/i dishwasher, b/i microwave, one locker & one underground parking, keyless entry. Located in the heart of Oakville, steps away from parks and walking trails, close to shopping, top-rated schools and restaurants. Amenities includes: 24-hour concierge, exercise room, rooftop patio, and party room *Digital Keyless Entry, Security Concierge, Rooftop Terrace, Herbal Garden, Social Lounge, Fitness Studio, Yoga Lawn and Automated Parcel Delivery.
Extras
EXTRAS **1 YEAR FREE INTERNETDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Laundry (Flat) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 2 (Flat) | 3.5 X 2.9 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 4.1 X 3.7 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.4 X 3.8 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.05 X 2.4 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REALTY PLUS OAKVILLEMLS®#: W7379836
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type