Menu
#216 - 3265 Carding Mill Trail, Oakville, ON L6M 1S1



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,250
Leased Price:
$2,250
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Common Element Condo |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 0 |
| Exterior | BrickConcrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | North Park Blvd & Sixteen Mile |
Description
Brand new, Tech Friendly Building! Never lived in, 1 Bedroom with a large walk in closet + Nook. Unit size 650 sqft. condo in a low rise 5 stories boutique setting.Open concept, Lux Vinyl floors, Modern Kitchen with stone counters & breakfast bar, new appliances; fridge, stove, b/i dishwasher, b/i microwave, 1 locker & 1 underground parking, keyless entry. *HIGH SPEED INTERNET, GEOTHERMAL HEATING/COOLING ALL INCLUDED*. Tenant pays Hydro & Water. Located in the heart of Oakville, steps away from parks and walking trails, close to shopping, top-rated schools and restaurants. Amenities includes: 24-hour concierge, exercise room, rooftop patio, and party room.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Den (Main) | 1.73 X 1.23 m | |
| Primary Bedroom (Main) | 3.3 X 3.23 m | |
| Living Room (Main) | 4.51 X 3.41 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.05 X 2.14 m |
Broker: ROYAL LEPAGE REALTY PLUS OAKVILLEMLS®#: W7390854
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type