Menu
#204 - 3265 Carding Mill Trail, Oakville, ON L6M 5P7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,400
Leased Price:
$2,350
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | George Savage/North Park |
Description
Welcome to The Views on the Preserve and be the first to live in this Brand New 628 Sq ft unit overlooking pond. With a blend of comfort & convenience this unit offers 9ft Ceilings, spacious open-concept floor plan w/ combined Living/Dining, 1 Bedroom plus Den, 1 bathroom, Ensuite Laundry and a decent sized balcony to enjoy the view of the pond all year through. This home welcomes you with neutral finishes, Engineered Hardwood Floors, Spacious bedroom and a separate den which can be used as an office or kids room. The building amenities include Security Concierge, Rooftop Terrace with BBQ and Herbal Garden, Social Lounge, Fitness Studio, Outdoor Yoga Lawn, Automated Parcel Delivery,Mattamy Hub Smart Home Package including Digital Keyless Entry, Ecobee Smart Programmable Thermostat, Automated Underground Garage Entry, Geothermal Heating and Cooling Technology. Conveniently located near Trafalgar and Dundas, and within minutes of the QEW and the 407.
Extras
Pond View, Rogers Internet Included in rent ,24 Hour Security,1 Parking and 1 LockerDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m | |
| Den (Main) | 1.67 X 2.37 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 2.86 X 3.01 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.1 X 3.07 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.38 X 3.4 m |
|
| Living Room (Main) | 3.38 X 3.4 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE INC.MLS®#: W7392272
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type