Menu
#317 - 3265 Carding Mill Trail, Oakville, ON L6M 5P7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,200
Leased Price:
$2,200
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 3 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St W/ Neyagawa Blvd |
Description
Brand new building, Never lived in, bright and vibrant exterior and a great atmosphere with a well planned community. This very modern and new apartment has 9 foot ceilings. Upgraded Kitchen, Additional Cabinets, Tall Cabinets and A kitchen Island added, great Flooring Stainless Steel Kitchen Appliances, Quartz Countertops, Backsplash, There are many beautiful outdoor elements as well such as the many beautiful natural green spaces and a spacious outdoor rooftop terrace.
Extras
Upgraded, 10,000.00 spent on upgrades. Super Shower, Window coverings, Kitchen Island, Vanity to comfort height, Beveled Mirror SliderDetails
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Heat Pump |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Main) | 3.35 X 2.96 m |
|
| Living Room (Main) | 3.05 X 3.29 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.39 X 3.29 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.35 X 2.16 m |
|
Broker: CITYSCAPE REAL ESTATE LTD.MLS®#: W7394510
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type