Menu
#213 - 3265 Carding Mill Trail, Oakville, ON L6M 0W6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,450
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Carding Mill Tr & N Park Blvd |
Description
Newly constructed and never before occupied, this residence offers over 745 sqft of well-designed living space which includes 1 Bedroom and a good size Den. Situated in a meticulously planned neighborhood, the property boasts vibrant architectural exteriors, exclusive building amenities, and generously proportioned interiors. The kitchen has been upgraded and features built-in appliances, including a fridge, stove, dishwasher, microwave, and hood, as well as a washer/dryer. The interior is adorned with vinyl flooring, quartz counters, window coverings, and a stylish backsplash. Enjoy the comfort of geothermal heating and cooling technology. The bathroom showcases Moen faucets. This property is equipped with modern conveniences such as digital keyless entry, a security concierge, a rooftop terrace, an herbal garden, a social lounge, a fitness studio, an outdoor yoga lawn, and automated parcel delivery. The residence includes one parking space and a locker.
Extras
Perfectly located with convenient access to major HWYs, recreational trails, golf course, a community center, shopping areas, and a variety of restaurants, making it an ideal home for those seeking both comfort and convenience.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 2.34 X 1.95 m | |
| Laundry (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 2.84 X 3.78 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.4 X 5.18 m |
|
| Dining Room (Flat) | 3.4 X 5.18 m |
|
| Kitchen (Flat) | 2.34 X 3.35 m |
|
Broker: CITYSCAPE REAL ESTATE LTD.MLS®#: W8024738
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type