Menu
#324 - 3265 Carding Mill Trail, Oakville, ON L6M 5P7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,900
Leased Price:
$2,900
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 3 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | N Park Blvd. & Carding Mill T |
Description
Experience the epitome of upscale living in this 5-story boutique mid-rise condominium, ideally situated just moments away from the dynamic uptown core and surrounded by top-tier educational institutions. Unveiling a pristine 2-Bedroom, 2-Bathroom residence boasting 860+70 SF of living space with captivating Pond Views and access to picturesque parks. Indulge in PREMIUM Views from your exclusive balcony, living room, and both bedrooms, each overlooking the tranquil pond and lush green surroundings. This sophisticated abode features an open floor plan, 9 ft ceilings, engineered flooring, and Quartz countertops in the kitchen and baths. Elevate your culinary experience with white shaker-style cabinets, an island, and state-of-the-art Stainless Steel appliances The generously sized Primary bedroom offers a walk-in closet and a luxurious 3-piece ensuite adorned with upgraded tiles and vanity. The convenience of an in-suite Laundry Room with a stacked Washer-Dryer adds to the allure.
Extras
Geothermal Heating & Cooling Technology, Digital Keyless Entry, Security Concierge, Rooftop Terrace & BBQ Area, Herbal Garden, Social Lounge, Fitness, Outdoor Yoga Lawn. One Parking & Locker.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Other |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Flat) | 0 X 0 m |
|
Broker: RE/MAX HALLMARK REALTY LTD.MLS®#: W8060006
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type