Menu
#207 - 3265 CARDING MILL Trail, Oakville, ON L6M 5P7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,300
Leased Price:
$3,200
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | "Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St and Neyagawa Blvd |
Description
Step into unrivalled elegance with this never-lived-in Over 1100 SQFT, 2+1 bed, 2 bath gem. A pristine canvas, the living area bathes in natural light, framing serene views from large windows and a balcony overlooking open green spaces and water.The kitchen, adorned with stainless steel appliances and a center island, invites culinary creativity. Extra storage ensures a clutter-free haven. Two bedrooms, a versatile den, and two luxurious bathrooms offer comfort and style.This residence, a harmonious blend of form and function, awaits your story an unwritten tale of modern living where simplicity meets luxury. Discover your new narrative in this untouched haven, where every detail sparks excitement.
Extras
Prime location near Oakville Trafalgar Memorial Hospital, abundant shopping, and dining. Effortless access to 407, 403, and QEW highways. Unbeatable convenience at every turn.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 1.85 X 1.65 m |
|
| Bedroom 2 (Main) | 3.5 X 3.25 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 4.35 X 3.08 m |
|
| Living Room (Main) | 5.8 X 4.35 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.9 X 4.08 m |
|
Broker: RE/MAX REALTY SPECIALISTS INC.MLS®#: W8133268
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type