Menu
#224 - 3265 Carding Mill Trail, Oakville, ON L6M 0W6



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,000
Leased Price:
$3,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 2 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Carding Mill Tra & North Park |
Description
Brand New 2 bedroom, 2 bathroom with Pond Views in the sought after Preserve neighborhood. Enjoy PREMIUM Views From Your Private Balcony Overlooking Pond & natural green space. Open floor plan, 9 ft ceilings, Engineered Flooring, Quartz counter tops in Kitchen & baths. White shaker style Kitchen cabinets, S/S appliances, island. Spacious Primary bedroom w/ walk in closet, 3 piece ensuite w/ glass enclosed shower and upgraded tiles & vanity. Convenient in suite Laundry area w/ stacked washer-dryer. Includes 1 Underground Parking & 1 storage locker. This Unit Is The Perfect Place To Call Home.
Extras
S/S Fridge, S/S Stove, S/S Dishwasher, S/S Over The Range Microwave, Washer & Dryer, And All Furnishings *1 Parking & 1 Locker Included!Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Baseboard |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 9.8 X 9.1 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 11.1 X 10.9 m |
|
| Kitchen (Second) | 12 X 7.1 m |
|
| Living Room (Second) | 13.4 X 12.6 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE SIGNATURE REALTYMLS®#: W8138978
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type