Menu
#521 - 3265 Carding Mill Trail, Oakville, ON L6M 5P7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$839,900
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 5 |
| Exterior | "Stucco (Plaster)"Other |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St W & Neyagawa Blvd |
Description
Call it Home to this Brand New, East Facing 907 sq ft plus 55 Sq ft balcony. Executive Condo w/ breathtaking pond views. With a blend of Luxury, Comfort & Convenience this unit offers 10ft Ceilings, spacious open-concept floor plan w/ combined Living/Dining, 2 Bdrms and 2 fully upgraded bathrooms & a decent sized balcony to enjoy the year round view of the pond. Extensively Upgraded, $33k in builder's upgrades & Full of Natural Light this home welcomes you w/ neutral finishes & Natural Hardwood Fl. Upgraded Kitchen Quartz Counter, Breakfast Bar, Tall cabinets ,Upgraded Kitchen appl. , Pots and Pans Drawer & High Backsplash. Bathrooms w/ Super Shower in Primary Ensuite, Vanity to Comfort Height in Both Bathrooms, Quartz Countertops, Upgraded Wall & Floor Tiles & vanity Cabinets. Building amenities include Security Concierge, Rooftop Terr w/ BBQ Herbal Garden,Social Lounge,Fitness Studio, Yoga Lawn, Automated Parcel Delivery. Close to sports fields, rec facilities, and comm. centres.
Extras
Pond View,24 Hour Security, Privacy Lock in both bedrooms, Laundry room w/ tiled floor.Minutes away from Highway 407,403/QEW for the quick connectivity offering seamless travel throughout the GTA& major central Ontario thoroughfares.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Flat) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Flat) | 2.87 X 3.45 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.66 X 4.09 m |
|
| Dining Room (Flat) | 3.33 X 3.84 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.33 X 3.84 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.05 X 2.41 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE INC.MLS®#: W8149548
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type