Menu
#403 - 3285 Carding Mill Trail, Oakville, ON L6M 5P7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,995
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 1 |
| Exterior | "Board & Batten ""Brick Front" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Carding Mill Trail and Harold |
Description
Introducing an exquisite leasing opportunity in the heart of Oakville's sought-after Preserve neighborhood! A brand-new, never lived in 2 bedroom, 2 bathroom overlooking a serene pond and natural green space. With open concept floor plan this unit features quartz countertops & Stainless steel appliances. The primary bedroom is a spacious retreat with a large closet and a lavish 4-piece ensuite. The property also includes a side entry and exit door, in-suite laundry area with a stacked washer-dryer. 1 underground parking spot and a dedicated storage locker. Some Pictures are virtually staged.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Flat) | 2.98 X 3.35 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.38 X 3.62 m |
|
| Kitchen (Flat) | 2.46 X 3.62 m |
|
| Dining Room (Flat) | 3.56 X 5.3 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.56 X 5.3 m |
|
Broker: RE/MAX ABOUTOWNE REALTY CORP.MLS®#: W8031250
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type