Menu
#505 - 3285 CARDING MILL Trail, Oakville, ON L6M 5P7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,300
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 5 |
| Exterior | Brick"Stucco (Plaster)" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | North Park / Carding Mill |
Description
Absolutely stunning brand new 1+1 bed, 1 bath condo apt in Oakville's finest Preserve community. Featuring 10’ ceilings Penthouse with a balcony, modern open concept layout With Living/Dining Rm Combo. Ample Natural Light, high end finishes, hardwood floor, S/s Appliances ( Fridge, Stove, Dishwasher, Microwave+Rangehood combo),Stacked white washer & dryer, 1 Underground Parking Included. Residents enjoy access to top-notch amenities. Conveniently located near Trafalgar Memorial Hospital, shopping, dining, and entertainment options. This is an amazing opportunity to make this condo your home and embrace the best of Oakville living. It's a perfect blend of luxury and convenience.
Extras
Great Location, Top-rated schools, Shopping & Dining Are Fused with the Culture of Oakville, Comfort of Modern Living, Minutes From public transit. Locker & internet included.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Other |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m | |
| Den (Main) | 2.19 X 1.52 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 2.77 X 2.77 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.19 X 3.38 m |
|
| Living Room (Main) | 3.29 X 3.17 m |
|
Broker: IDREAM REALTY INC.MLS®#: W8037340
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type