Menu
#503 - 3285 Carding Mill Trail, Oakville, ON L6M 0X3



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,200
Leased Price:
$3,200
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 5 |
| Exterior | BrickConcrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Sixth Line & Dundas St W |
Description
Beautifully Upgraded, Corner Unit Penthouse, 915 sq ft plus 52 sq ft Balcony, 2Bed, 2Bath in Mattamy's 5 Storey Boutique Views on the Preserve Oakville community. Never Lived In, Open Concept Liv/Din featuring Pot Lights with w/o to Balcony. Bright and Spacious with Soaring 10 ft ceilings. Luxury Kitchen Package Featuring Upgraded Cabinetry, Quartz Counters, Backsplash and Valance Lighting. Center Island Provides Extra Prep Space & Great for Entertaining. Spacious Primary Bedroom with View of the Pond and Walking Trail, Custom Built-In Closet Organizer, and Upgraded Glass Enclosed Shower. Large Second Bedroom boasts Spacious Closet. Second Bathroom includes Tub/Shower and Glass Door. In-Suite Full Size GE Stainless Steel Washer/Dryer. Hardwood and Window Treatments throughout. Ecobee Geothermal Heating/Cooling Smart Thermostat. Includes 1 Oversized Underground Parking Space and 1 Storage Locker.
Extras
Amenities Include Gym,Partyroom,Rooftop Terrace,Yoga Lawn, 24hr Concierge,Visitor Parking,Walking Trail Behind Building,1Valet App Providing Keyless entry, Automated Parcel Notification, Secure Guest Access, Entry Facial Recognition & More!Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Flat) | 2.92 X 3.35 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.38 X 3.62 m |
|
| Dining Room (Flat) | 3.56 X 5.3 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.56 X 5.3 m |
|
| Kitchen (Flat) | 2.46 X 3.62 m |
|
Broker: RE/MAX PREMIER INC.MLS®#: W8124298
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type