Menu
#402 - 3285 Carding Mill Trail, Oakville, ON L6M 5P7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$899,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 4 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | North Park & Carding Mill Tr |
Description
Seller to Credit $ 25,000 Off The Purchase Price to buyer (As An Adjustment On The Statement Of Adjustments On Closing), 1 Parking & 1 Locker, Geothermal Heating & Cooling Technology. Bulk Internet & Smart Home in 'The Views on the Preserve BLDG 2' by Mattamy Homes. Brand new unit is one of the largest 2 Bdrm+2 Washrooms with over $33K spent in quality upgrades, High Ceilings, Open Concept Liv/Din With W/O To Balcony, Modern Luxury Kitchen Package W/Quartz Counters and backsplash, window blinds, upgraded S/S Appliances, Glass Closets, Upgraded Washroom, engineered hardwood flooring throughout ( $ 33,000 in builder upgrades ) . Perfectly located in a great area of Oakville with convenient access to major Highways ( 403 / 407 / 401 ), Oakville hospital, recreational trails, golf course, community center, shopping and restaurants.
Extras
5 S/S Appliances, Digital Keyless Entry, Party Room with Rooftop Terrace, Herbal Garden, Fitness Studio, Outdoor Yoga Lawn, Automated Parcel Delivery. some photos virtually staged.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Flat) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 2 (Flat) | 3.35 X 2.9 m | |
| Primary Bedroom (Flat) | 3.58 X 3.38 m | |
| Kitchen (Flat) | 3.58 X 2.46 m |
|
| Dining Room (Flat) | 5.28 X 3.53 m |
|
| Living Room (Flat) | 5.28 X 3.53 m |
|
Broker: GAM REALTY INCMLS®#: W8124314
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type