Menu
3304 Carding Mill Trail, Oakville, ON L6M 1S1



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
Terminated
List Price:
$3,700
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | North Park/Carding MIll Tr |
Description
Modern Contemporary Design 3-Story Townhouse With Double Garage In Rural Oakville. Three Good Sized Bedrooms, Double Car Garage Access From Home, Home Studio/Family Area On Ground Floor, Spacious Great Room And Dining Area With Modern Kitchen That Walk-Out To Large Balcony. Close TO North Park, Trails, Sixteen Mile Sports Complex, Retail Plazas, Banks, Restaurants, Fortinos & Oakville Hospital.
Extras
Existing SS Fridge, Stove, Range, B/I Dishwasher, Washer And Dryer, Elfs, Window Coverings/Blinds & Garage Door Openers.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 3.04 X 2.84 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 3.14 X 2.84 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 3.96 X 3.45 m |
|
| Kitchen (Second) | 4.14 X 3.94 m |
|
| Dining Room (Second) | 2.74 X 4.44 m |
|
| Great Room (Second) | 4.72 X 4.14 m |
|
| Office (Ground) | 3.5 X 3.96 m |
|
Broker: LIVING REALTY INC.MLS®#: W7302418
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type