Menu
34 Carnegie Drive, Oakville, ON L6H 0V8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
4parking
sqft *
Terminated
List Price:
$6,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Exterior | BrickConcrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | FullUnfinished |
| Dir/Cross St | Dundas/6th Line |
Description
Fembroke Finest @ The Heart Of The City OAKVILLE. Bearly 2 Yrs Old Detached 4 Bedroom 4 Bath In An Exclusive Family Friendly Luxury Living Homes. This Beauty Is Highly Unique In Many Ways, Boasts of Double Doors Entry All Stainless Steel Appliances Real Oak Staircase Landing Into Fresh Carpeted Large bedrooms, Double Car Garage And Cozy Fenced Yard For Family Members Close To All Amenities. Neighborhood Playground Around The Corner With School Plaza Across The Street Of Dundas Including Walmart Banks Liquor Stores And Many More All Walking Distance From This Location.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 10.5 X 11.48 m | |
| Bedroom 3 (Second) | 13.12 X 11.48 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 14.1 X 13.45 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 17.71 X 13.78 m |
|
| Breakfast (Main) | 11.15 X 13.45 m |
|
| Kitchen (Main) | 13.45 X 9 m |
|
| Dining Room (Main) | 15.74 X 14.1 m |
|
Broker: SUTTON GROUP-ADMIRAL REALTY INC.MLS®#: W6709810
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type