Menu
34 Carnegie Drive, Oakville, ON L6H 0V8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
5 bed
4 bath
4parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,145,000
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Lot Size | 38.0 x 100.0 |
| Exterior | Concrete"Brick Front" |
| Property Tax | $3,770 |
| Basement | Finished |
| Dir/Cross St | DUNDAS/6TH LINE |
Description
Welcome to Fernbrook-Homes Finest!! Luxurious Detached Double Door Entry Double Car Garage W/Remote 4 Bedroom 4 Bath Home in an Exclusive Family Friendly section of Seven Oaks Community Oakville. Open Concept All upgrades courtesy of Builder, Pearl-White Quartz Countertops/ Backsplash, Complete Modern Gourmet Kitchen Featuring Spacious Cabinets, Gas Stove + High-End All Stainless Steel Appliances, Remote Window Blinds, Ceramic/Hardwood Flooring, Real Oak Staircase, 10’ Vaulted Ceiling Main Floor, 9’ Ceiling Including Bsmt. Befitting Ensuite Master Bedroom W/5Peices. Close to All Essential Amenities, School, Plaza, Hospital, Library community Park and close proximity to Highways.
Extras
Gas Fireplace, Ceiling Audio Built-In, Garage Entry, Main Floor Laundry, Remote Garage Door Opener, Legal Spacious Bsmt w/9’ Ceiling, Newly Fenced Manicured Yard +Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Recreation (Lower) | 0 X 0 m |
|
| Laundry (Main) | 6.3 X 18.8 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 10.5 X 11.48 m | |
| Bedroom 3 (Second) | 13.12 X 11.48 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 14.1 X 13.45 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 17.71 X 13.78 m |
|
| Kitchen (Main) | 11.15 X 13.78 m |
|
| Bedroom (Main) | 13.45 X 9.18 m |
|
| Dining Room (Main) | 15.74 X 14.1 m |
|
Broker: SUTTON GROUP-ADMIRAL REALTY INC.MLS®#: W7306194
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type