Menu
3063 Cascade Common na, Oakville, ON L6H 0R7



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$3,450
Leased Price:
$3,450
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Att/Row/Townhouse |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Trafalgar Rd/ Dundas St E |
Description
A beautiful modern corner unit townhome, in a prestigious Oakville neighbourhood. This stunning home offers lots of upgraded features, such as hardwood floors on ground and second floors and smooth ceilings. A bright modern kitchen with high-end stainless steel appliances, quartz counters and centre island. The upper floor is home to the master bedroom with ensuite and W/I closet, plus two more well-sized bedrooms with large windows and closets. High-end Lighting fixtures and custom blinds throughout. Close to highway 403 & QEW and all local amenities.
Extras
High-end stainless steel appliances: Counter depth fridge, slide-in gas range. Steam laundry washer & dryer. All Elf’s & window coverings included.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 3.1 X 2.74 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.54 X 2.74 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 3.66 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Second) | 2.54 X 3.05 m |
|
| Dining Room (Second) | 3.15 X 3.05 m |
|
| Family Room (Second) | 5.08 X 4.7 m |
|
| Living Room (Ground) | 2.49 X 3.05 m |
|
Broker: RE/MAX ABOUTOWNE REALTY CORP.MLS®#: W7059616
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type