Menu
365 Dahlia Trail, Oakville, ON L6M 1L5



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$4,500
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $0 |
| Basement | "Partially Finished" |
| Dir/Cross St | Dundas St / Neyagawa Blvd |
Description
Welcome To This Beautifully Upgraded Carpet-Free 4-Bedroom, 4-Bathroom Detached Home, Ideally Located In One Of Oakville's Most Sought-After Family Communities. Just Walking Distance To Oodennawi Public School. Offering A Functional Layout And Elegant Finishes Throughout, This Home Is Perfect For Families Seeking Comfort, Space, And Convenience. Step Into A Bright And Spacious Main Floor Featuring Double Height Space Ceilings And A Bonus Room With Large Windows Overlooking Front Yard. Use It As Your Office Space Or Living Room. Large Windows, And An Open-Concept Living And Dining Area Filled With Natural Light. The Modern Kitchen Boasts Quality Cabinetry, Stone Countertops, Backsplash, And A Breakfast Area Overlooking The Backyard-Ideal For Everyday Living And Entertaining. Added Closets Throughout The Main and Second Floor For Ample Storage. The Second Floor Offers 4 Generously Sized Bedrooms, Including A Primary Retreat With A Private Ensuite, Plus A Second Bedroom With Its Own Ensuite, And A Third Full Bathroom Serving The Remaining Bedrooms, A Rare And Highly Functional Layout For Growing Families. No Carpet Anywhere In The Home, Providing A Clean, Modern, And Low-Maintenance Living Environment. Partially Finished Basement With Extra Space For Additional Storage. Located In A Prime Oakville Location, Close To Highly Ranked Catholic Schools, Sixteen Mile Sports Complex, Lion Valley Park, Scenic Trails, Parks, Shopping, And Major Highways-Offering The Perfect Balance Of Lifestyle And Convenience. A Fantastic Opportunity To Lease A Well-Maintained, Carpet-Free Home In A Premium Oakville Neighbourhood.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite"Laundry Room" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 3.07 X 3.02 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.48 X 3 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.96 X 3.81 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.5 X 3 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.38 X 3.48 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.23 X 3.03 m |
|
| Family Room (Main) | 4.38 X 3.48 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.33 X 3.33 m |
|
| Living Room (Main) | 313 X 2.74 m |
|
Broker: EXP REALTYMLS®#: W13051434
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type