Menu
365 Dahlia Trail, Oakville, ON L6M 1L5



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
Leased
List Price:
$4,500
Leased Price:
$4,500
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 2 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Dundas / George Savage |
Description
Location! Location! Location! Discover Luxury Living In Oakville's Sought-After "The Preserve" Community With This Gorgeous, Detached Home. A Grand Cathedral Ceiling Foyer Welcomes You, Filling The Entrance With Natural Light, Creating An Airy Ambiance. The Main Floor Features Hardwood Flooring, An Open Concept Layout With Separate Family, Dining And Living Areas. Dont Need Much Space? Use The Living Room As A Home Office. The Four Spacious Bedrooms And The Laundry Room On The Second Level, Including Two Bedrooms With Ensuite Baths, Offer Both Comfort And Convenience. Walk Your Children To The High-Ranking Oodenawi Public School. Fortinos Plaza, Just A 2-Minute Drive Away, Caters To Various Needs, Including A Walk-In Clinic, Banks, And Fast-Food Options. Public Transport Is At Your Doorstep, And Both Oakville Hospital And Highway 407 Are Minutes Away. This Home Seamlessly Blends Luxury With Convenience, Offering An Unparalleled Living Experience In Oakville's Prestigious "The Preserve.
Extras
Fridge, Stove, Dishwasher, Washer, Dryer, MicrowaveDetails
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 3.07 X 3.02 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.48 X 3 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.96 X 3.81 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.5 X 3 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.38 X 3.48 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.23 X 3.03 m |
|
| Family Room (Main) | 4.38 X 3.48 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.33 X 3.33 m |
|
| Living Room (Main) | 3.13 X 2.74 m |
|
Broker: EXP REALTYMLS®#: W8153330
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type