Menu
386 Dahlia Trail, Oakville, ON L6M 1L4



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
4 bed
4 bath
4parking
sqft *
Leased
List Price:
$4,750
Leased Price:
$4,650
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Detached |
| Total Parking Spaces | 4 |
| Exterior | BrickStone |
| Property Tax | $0 |
| Basement | Unfinished |
| Dir/Cross St | Dundas And Sixth Line |
Description
Gorgeous 4 Bedroom 4 Bathroom Double Garage Detached Home Built By Mattamy, Located At The Northern West Corner Of Dundas St W And Six Line, Open Concept Kitchen With Granite Counter Top, Breakfast Area With Walk Out To Backyard, 9 Feet Ceiling, Hardwood On Main Floor, Family Room With Astonishing Fireplace, Spacious Master Bedroom With 5 Pcs Ensuite, Close To George Savage Park, Sixteen Mile Sports Complex, Trafalgar Memorial Hospital, Shopping Plaza, Schools And Parks. photos were taken before tenant moved in.
Extras
Fridge, Stove, Dishwasher, Washer, Dryer, All Existing Light Fixture, All Existing Window Coverings.Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 3.58 X 3.6 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.85 X 3.27 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.98 X 2.86 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.95 X 4.36 m |
|
| Living Room (Main) | 3.92 X 3.33 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.24 X 3.31 m |
|
| Family Room (Main) | 4.49 X 3.31 m |
|
| Breakfast (Main) | 5.85 X 4.41 m |
|
| Kitchen (Main) | 5.85 X 4.41 m |
|
Broker: ROYAL ELITE JERRY WEN REALTY INC.MLS®#: W8099810
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type