Menu
395 Dundas Street 820, Oakville, ON L6M 4M2



Login Required
Create an account or to view all Images.
1 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$549,000
Listed on Mar 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 8 |
| Exterior | BrickConcrete |
| Property Tax | $2,796 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St. W/ Neyagawa |
Description
Welcome to Distrikt Trailside 2! This bright 1+Den features smooth ceilings, large W/I master closet with window, beautiful terrace, Den (can be used as 2nd bdrm). AI smart community system features digital door locks & in suite touch screen wall pad. Spectacular indoor and outdoor amenities with 24hr concierge, on site property management office and a convenient parcel storage system and mail room, a pet washing station and a double height fitness studio equipped with state of the art weights and universal cardio equipment, ample indoor and outdoor spaces to do yoga and pilates. 6th floor features and extensive residents amenity space with a chef kitchen, private dining room, a separate lounge with fireplace and a games room. The beauty, uniqueness and quality of this building is a must see! Building amenities feature 24 hour concierge, fitness center, party room with billiards and outdoor BBQ areas. Bell Fibre internet included.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Electric |
| Sewers | |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | North East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 2.34 X 2.39 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.05 X 3.07 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.51 X 2.53 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.07 X 3.45 m |
|
| Living Room (Main) | 3.07 X 3.45 m |
|
Broker: Square Seven Ontario Realty BrokerageMLS®#: W12937620
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type