Menu
395 DUNDAS Street W 504, Oakville, ON L5M 5R8



Login Required
Create an account or to view all Images.
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$479,900
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 05 |
| Exterior | Concrete"Metal/Steel Siding" |
| Property Tax | $2,379 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St W & Neyagawa Blvd |
Description
Experience contemporary Oakville condo living with panoramic sunset views and wide natural light-filled windows. Open-concept living and dining space with elevated finishes and seamless flow. Modern kitchen featuring European-inspired cabinetry with soft-close doors, quartz countertops, porcelain backsplash, stainless steel appliances including full-size fridge and stove, dishwasher, microwave, undermount sink, and integrated under-cabinet lighting. Full-width private terrace extends the living space and enhances natural light, offering approximately 105 sq. ft. of outdoor space to enjoy morning coffee and relaxed summer evenings. Primary suite with spacious layout, ample natural light, and a walk-in closet. In-suite laundry featuring a full-size stacked washer and dryer. Bathroom featuring European-inspired cabinetry, quartz counters, and porcelain tile. Smart building access system with keyless entry, in-suite keypad, integrated climate control, resident notifications, and mobile app functionality. One parking space, one locker and high-speed internet included. Building amenities include 24-hour concierge, fitness centre with double-height ceilings and natural light, yoga studio, lounge and games room, multipurpose rooms with kitchen facilities, rooftop terrace with BBQ areas, pet wash station, bicycle storage, and visitor parking. Ideally located in a sought-after Oakville community with access to shopping, trails, parks and walkways, schools, Sixteen Mile Sports Complex, library, golf courses, transit, major highways, Downtown Oakville shops and restaurants, and waterfront.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | North West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.05 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.54 X 3.29 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.35 X 3.05 m |
|
Broker: SUTTON GROUP - SUMMIT REALTY INC.MLS®#: W13169050
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type