Menu
405 Dundas Street W 101, Oakville, ON L6M 5P4



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$559,000
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 1 |
| Exterior | Concrete"Metal/Steel Siding" |
| Property Tax | $2,973 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas St. W / Trailside Dr. |
Description
Welcome to DISTRIKT, Oakville hottest condo lifestyle development! This 2 bed / 2 bath loft style main floor unit is special with soaring 12 foot ceilings, open concept feel, and a wall of windows letting in natural light! Completely upgraded with full size stainless steel appliances with imported Italian millwork in kitchen and bathrooms, quartz counters, engineered flooring. The expansive family room leads to a massive 202 square feet private terrace with a natural gas bbq hookup and a hose outlet for quick cleanup or watering flowers! Added bonus is easily accessible parking with EV charger and a generous sized locker. This chic and edgy unit is located in the premium Distrikt enclave featuring 24hrs concierge and world class amenities.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Main) | 3.05 X 3.05 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.05 X 3 m |
|
| Living Room (Main) | 4.19 X 3 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.51 X 3.33 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W12950652
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type