Menu
405 Dundas Street W 320, Oakville, ON L6M 5P9



Login Required
Real estate boards require you to create an account to view sold listing.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Sold
List Price:
$498,000
Sold Price:
$486,000
Sold in Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 3 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $2,579 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Neyagawa Blvd & Dundas St W |
Description
Welcome To Oakville Distrikt Trailside Condo 1, This Bright Unit Offers Modern Elegance With 1 Bedroom + 1 Den And 2 Full Bathrooms Across 632 Sq.Ft. One Parking And One Locker Included. Features High-End Finishes, Stainless Steel Appliances, And Quartz Countertops Throughout. Spacious Living Room With Walk-Out To A Huge Terrace. Open Concept Dining And Kitchen With Centre Island, Perfect For Entertaining. Conveniently Located With A Bus Stop At Your Doorstep And Easy Access To Hwy 403, QEW, And 407. Close To Shopping, Hospitals, Parks, And Top-Rated Schools. Enjoy Nature At Nearby Lions Valley Park And Sixteen Mile Trail. Building Amenities Include 24-Hour Concierge, Lounge Room, Games Room, Visitor Parking, Outdoor Terrace With BBQ, And Pet Washing Station. Perfect For Modern Living In Oakville.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 2.22 X 2.52 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.44 X 3.04 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.53 X 3.29 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.53 X 3.29 m |
|
| Living Room (Main) | 3.04 X 3.04 m |
|
Broker: UNIONE GROUP INC.MLS®#: W12980164
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type