Menu
509 Dundas Street W 604, Oakville, ON L6M 5P4



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$579,000
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 6 |
| Exterior | "Brick Front"Concrete |
| Property Tax | $3,213 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas/Neyagawa |
Description
Discover the appeal of this stylish two-bedroom, two-bathroom suite featuring contemporary finishes throughout. Filled with natural light from floor-to-ceiling windows, the 748 sq ft open-concept layout is enhanced by impressive 9-foot ceilings and showcases unobstructed southwest views. Enjoy outdoor living on the generous balcony, or unwind on the rooftop patio located on the top floor. Residents have access to an array of amenities, including a fitness centre, games room, media room, and a large party room with a private dining area. This boutique eight-storey building, developed by Greenpark, is ideally situated in Dundas Market Square, offering a mix of retail, commercial, and office spaces with a wide range of services. Just minutes away is the newly built Sixteen Mile Sports Complex, and the surrounding North Oakville community provides easy access to everyday conveniences as well as scenic natural spaces. Commuting is simple with quick connections to Highways 403 and 407.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry""Laundry Closet" |
| Pool Features | |
| Exposure | South West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Flat) | 2.87 X 2.36 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.2 X 3.18 m |
|
| Living Room (Flat) | 5.08 X 3.63 m |
|
| Kitchen (Flat) | 5.08 X 3.63 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE PORRITT REAL ESTATEMLS®#: W13052064
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type