Menu
95 Dundas Street W 219, Oakville, ON L6M 5N4



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$629,900
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Common Element Condo |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 002 |
| Exterior | Brick |
| Property Tax | $3,405 |
| Basement | Apartment |
| Dir/Cross St | Dundas & Sixth Line |
Description
Amazing Suite Located On The Main Floor, 2 Bedroom, 2 Bathroom Suite Is Located In Rural Oakville With 895 Sq/ft Of Living Space 9 Ft Ceilings And An Upgraded Kitchen With Quartz Countertops And Stainless Steel Appliances. Smart Wall Pad Integration W/ Heating And Cooling/Smoke Alarm System Allow Seamless Unit Operation. Smart Suite Pad On All Doors W/ Keyless Entry Security System. Minutes To Go Transit & Close To Lions Valley Park And Highway. Close To The Highways, Plazas, Schools Etc.Luxuries Include Fitness Room, Get-Together Room, Recreational Room, Games Room, Media Room, Visitor Parking & More.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Main) | 3.27 X 2.67 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.57 X 3.04 m |
|
| Dining Room (Main) | 5.32 X 3.3 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.6 X 2.47 m |
|
| Living Room (Main) | 5.32 X 3.3 m |
|
Broker: HOMELIFE/MIRACLE REALTY LTDMLS®#: W12968256
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type