Menu
95 DUNDAS Street 110, Oakville, ON L6M 5N4



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$469,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 1 |
| Exterior | BrickConcrete |
| Property Tax | $2,231 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | DUNDAS ST W & SIXTH LINE |
Description
Welcome to this bright and beautifully finished 1-bedroom + den, 1-bathroom condo in desirable Oakville. Complete with 1 parking space and 1 locker, this unit offers the perfect blend of style, comfort, and convenience! Step inside to discover a sun-filled interior featuring laminate flooring throughout and modern finishes that create a clean, contemporary feel. The thoughtfully designed kitchen is equipped with stainless steel appliances, quartz countertops, and a functional island. Ideal for both everyday living and entertaining. The open-concept living and dining area flows seamlessly and extends to a private balcony, providing the perfect space to unwind or enjoy your morning coffee. The spacious bedroom features a large window and a double closet, while the versatile den can easily serve as a home office, reading nook, storage area, or even a second bedroom. Additional conveniences include in-suite laundry, making daily living effortless. Residents enjoy access to an impressive selection of amenities, including a concierge, gym, exercise room, game room, party/meeting room, rooftop deck/garden, BBQ area, and visitor parking. Ideally located just minutes from parks, schools, public transit, major highways, shopping, dining, and more, this home offers exceptional value in a prime Oakville location!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 2.39 X 2.11 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.05 X 3.33 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.13 X 3.58 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.28 X 4.52 m |
|
| Living Room (Main) | 3.28 X 4.52 m |
|
Broker: SUTTON GROUP - SUMMIT REALTY INC.MLS®#: W13072596
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type