Menu
#410 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 4P9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,750
Leased Price:
$2,750
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 4 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Neyagawa Blvd & Dundas St w |
Description
Brand New Never Lived In Beautiful Modern Condo Apartment With Lots Of Natural Light. Open Concept
Practical Layout. Two Bedroom And 2 Bathrooms Corner Unit. Spacious Living And Dining Room With High-End
Finishes. Modern SS Appliances, Upgraded Quartz Countertop Island, 9’ Ceiling & Walkout To A Large Balcony (100sq.ft) Facing Pond and Escarpment.
Located within a short drive of Highways 407 and 403, Access to GO Transit and Regional Bus. Short
Walk Away From Plenty Of Shopping and Dining Offerings.24 Hour Concierge , Lounge and Games Room ,
Visitor Parking , Outdoor Terrace with BBQ and Sitting Areas, Pet Washing Station.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 2.39 X 2.49 m | |
| Primary Bedroom (Main) | 2.46 X 2.92 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.29 X 3.51 m |
|
| Dining Room (Main) | 2.29 X 3.51 m |
|
| Living Room (Main) | 4.27 X 3.78 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE SIGNATURE REALTYMLS®#: W7350926
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type