Menu
#301 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 4M2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,500
Leased Price:
$2,500
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 3 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Neyagawa Blvd & Dundas St W |
Description
Brand new boutique building in Oakville. Unobstructed north west pond view. Floor to ceiling windows with 9' ceiling with lots of natural light. 807 sq ft spacious living, dining and kitchen with luxury finishes. Walk-out to a100 sq ft open balcony from living. Modern kitchen with built-in appliances, quartz counter, contemporary backsplash and luxury finished cabinetry. The condo boasts of all high end finishes and energy efficient heating and cooling equipment. Laminate Flooring all through out. Primary Bdrm W/ Walk-In Closet and 3 pc-ensuite washroom. Minutes to Hwy 407 & 403.
Extras
One underground EV parking spot and one locker. Perfect unit for EV owners.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 2.25 X 3.14 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.05 X 3.23 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.37 X 3.96 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 3.75 X 3.93 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE SIGNATURE REALTYMLS®#: W7351214
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type