Menu
#513 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 5P9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,800
Leased Price:
$2,800
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 5 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Neyagawa Blvd / Dundas St W |
Description
A remarkable chance presents itself in North Oakville’s Glenorchy community – an outstanding rental opportunity ready for immediate move-in! This sought-after two bedroom, two bathroom condominium eagerly awaits its first tenants! Situated in a highly desirable location within walking distance of shopping centres, dining venues, Sixteen Mile Sports Complex, parks, and scenic nature trails. Boasting 9’ ceilings and contemporary wide-plank luxury vinyl flooring, this condominium features a stylish kitchen complete with quartz countertops, a designer backsplash, and S/S appliances. The kitchen seamlessly connects to the living/dining area, opening onto a private terrace. Residents can indulge in a wealth of amenities, including an elegant lobby with a 24-hour concierge, a well-equipped double-height fitness studio furnished with cutting-edge weights and cardio equipment, indoor and outdoor spaces for yoga and pilates, rooftop terrace with barbecues, and bicycle and visitor parking.
Extras
For commuters, the convenient access to highways, along with public transit options, adds to the appeal. Don’t pass up the opportunity to become the first resident of this exceptional condominium – an immediate occupancy opportunity!Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 3.05 X 3.05 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.33 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.96 X 2.34 m |
|
| Living Room (Main) | 4.22 X 4.9 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W7353268
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type