Menu
#601 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 4P9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,500
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 6 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Neyagawa Blvd & Dundas St W |
Description
New, Never Lived, One bedroom with Den and 2 baths in District Trailside West, 9' Ceilings, Laminate Flooring throughout with an open concept floor plan. 736 sqft of living space, W/O to Terrace from Living and Bedroom, Upgraded kitchen features quartz counters, Stainless Steel appliances. Amenities Include Exercise Room, Party/Meeting Room, Rooftop Terrace, Lobby & Wi-Fi Lounge, Games Room, Media Room, & Close to Grocery Stores, Banks, Retail Shops, and Restaurants. Walking distance to new recreational centre, schools, River Glen Park, Sixteen Mile Creek, Lions Valley Park and walking trails. Near Public Transit, Hwys 403, 407 & QEW, Go Train, Schools & Sheridan College and Oakville Trafalgar Hospital.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 2.2 X 1.9 m |
|
| Bedroom (Main) | 3.3 X 2.8 m |
|
| Kitchen (Main) | 3 X 2.8 m |
|
| Dining Room (Main) | 5.2 X 4.9 m |
|
| Living Room (Main) | 5.2 X 4.9 m |
|
Broker: SOTHEBY`S INTERNATIONAL REALTY CANADAMLS®#: W7360098
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type