Menu
#315 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 4M2



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
Leased
List Price:
$2,200
Leased Price:
$2,200
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 3 |
| Exterior | Concrete |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Neyagawa Blvd/ Dundas St West |
Description
*** Brand New One Bedroom Plus Den With Two Baths & 10 Ft. Ceilings. Boutique Condo Nestled Amongst Parks & Untouched Ravines. ***Open Concept Kitchen With Modern Quality European Finished. ***Combined Living/Dining With Walk-out To Generous 138 Sq. Ft. Terrace. *** Conveniently Located Near Hwy 407, 403 & Go Transit. *** Experience Oakville's Lakeshore Strip Of Fine Dining, Shopping, Recreation Centers, Prestigious Public/ Private Schools & Hospitals/Medical Facilities.
Extras
Fridge, Stove, Microwave, B/I Dishwasher (Stainless Steel), Washer, Dryer, Smart Home Integration & Panel.Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 1.83 X 1.83 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.05 X 2.77 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.3 X 3.54 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.05 X 2.9 m |
|
| Living Room (Main) | 3.05 X 2.9 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE SIGNATURE REALTYMLS®#: W7366702
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type