Menu
#611 - 405 Dundas Street, Oakville, ON L6M 5P9



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
3 bath
1parking
sqft *
Terminated
List Price:
$2,300
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Highlights
| Property Type | Condo Apartment |
| Maintenance Fees | $0 |
| Total Parking Spaces | 1 |
| Level | 6 |
| Exterior | "Aluminum Siding" |
| Property Tax | $0 |
| Basement | None |
| Dir/Cross St | Dundas Street West |
Description
Brand New Contemporary condo at Distrikt Trailside. This 1 bedroom plus den, open concept unit has 9' ceiling, engineered flooring throughout, upscale kitchen with Quartz counters, beautiful porcelain back splash, and stainless steel appliances. The unit has en-suite laundry. One underground parking space. 24 hour concierge for added security and assistance, double height fitness studio equipped with cutting edge weights and various indoor and outdoor spaces for yoga and Pilates enthusiasts. Outdoor amenity spaces, a rooftop area, surface parking for visitors, bicycle parking and more contribute to the overall appeal. Walking distance to grocery, shopping and dining, and close to hospital.
Extras
AAA Tenants only. Include Schedule B, Employment Letter, Pay Stubs, References, Rental Application, Photo Id, Full Credit Report. Email Offers To info@nirusharma.caDetails
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Baseboard |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Phys Hdcap-Equip | Yes |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Electric |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.45 X 3.45 m |
|
| Living Room (Main) | 3 X 2.95 m |
|
| Den (Main) | 2.45 X 1.9 m |
|
| Bedroom (Main) | 3 X 3 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE SIGNATURE REALTYMLS®#: W7398294
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type